Ավստրիական և Շվեյցարական Կարմիր խաչերի և Ավստրիական զարգացման գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ ՀԿԽԸ-ն իրականացնում է “Կառուցենք անվտանգ և կայուն համայնքներ”ծրագրի 2-րդ փուլը` Երևան, Վանաձոր և Ստեփանավան քաղաքներում, ինչպես նաև Լոռու մարզի 8 գյուղական համայնքներում: Այն մեկնարկել է 2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ին և շարունակվելու է մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 1-ը:
Ծրագիրը նպատակ ունի նվազեցնել Հայաստանի գյուղական և քաղաքային համայնքների բնակչության` աղետների նկատմամբ խոցելիությունը և ամրապնդել կարողությունները դիմակայելու վտանգավոր երևույթներին:
Ծրագրի նպատակին հասնելու համար կազմակերպվում են գործողություններ հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝
Ծրագրի հիմնական թիրախ հանդիսանում են թիրախային 10 համայնքների թվով մոտ 131000 բնակչությունը, ինչպես նաև Երևանի և թիրախ համայնքների 58 թիրախ դպրոցների թվով մոտ 28000 աշակերտներ:

With the financial support of Austrian and Swiss Red Crosses and Austrian Development Agency, Armenian Red Cross Society implements II phase of “Building Safe and Resilient Communities” project in Yerevan, Vanadzor and Stepanavan cities, as well as in 8 rural communities of Lori region. The project launched on 1 December, 2015 and will continue till 1 December, 2018.
Project is aimed to reduce vulnerability of rural and urban community population to natural and manmade disasters and strengthen capacities.
In order to achieve the objectives of the program, activities are organized in the following main directions:
Main beneficiary groups of the project are population of target 10 communities (around 131000), as well as 28000 pupils from 58 target schools of Yerevan and target communities.