Մշակվում է Շարժման արձագանքման պլան
«Կարմիր խաչի/Կարմիր մահիկի Շարժումն ապահովում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հզորացումը, կարողությունը և աջակցությունը՝ հակամարտություններից և բռնության այլ իրավիճակներից տուժած մարդկան մարդասիրական կարիքներին ժամանակին և համակարգված արձագանքելու համար». Այս նպատակը ձևակերպվեց Շարժման գործընկերների կողմից, որոնք սեպտեմբերի 6-ին հավաքվել էին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր գրասենյակում՝ Շարժման արձագանքման պլան մշակելու ռազմավարական հանդիպմանը, որին հաջորդեց Ծաղկաձորում երկօրյա աշխատաժողովը:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (Գլխավոր գրասենյակ և մարզային մասնաճյուղեր), ԿԽՄԿ, ԿԽՄՖ, Դանիական, Ավստրիական, Իսլանդական, Գերմանական և Շվեյցարական Կարմիր խաչերի, ինչպես նաև Իրանական Կարմիր մահիկի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները ներկա գտնվեցին այս միջոցառմանը՝ Հայաստանում տեղի ունեցող կոնֆլիկտներին համատեղ արձագանքելու մանրակրկիտ հայեցակարգ և գործիքակազմ մշակելու համար:
2016 թվականի ապրիլին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամատությունը, 1994 թվականից՝ պատերազմի ավարտից ի վեր, հասավ նոր, աննախադեպ լարվածության աստիճանի: Դա հանգեցրեց հարյուրից ավելի զոհերի և Լեռնային Ղարաբաղից մի քանի հազար մարդու տեղահանման: ԿԽՄԿ-ն, միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունը Լեռնային Ղարաբաղում, լարված աշխատանք տարավ՝ պաշտպանելու և աջակցելու շփման գծի երկայնքով հակամարտության ազդեցությունը կրող բնակչությանը: ԿԽՄԿ-ն հնարավորություն չուներ արձագանքելու այն մարդկանց կարիքներին, որոնք Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան էին եկել՝ ապաստան հայցելու իրենց ընկերների ու հարազատների մոտ:
ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հետ երկարատև համագործացկության համատեքստում, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը ակտիվորեն ներգրավված էր տեղահանված անձանց աջակցության գործում` իրականացնելով նույնականացում, գրանցման և գնահատման ձևերի մշակում, առավել խոցելի կանանց և երեխաներին հոգեբանական խորհրդատվություն, հատուկ կարիքներով անձանց նույնականացում, ինչպես նաև մասնակցություն ունենալով շահագրիգիռ կողմերի հետ հանդիպումներին: ՀԿԽԸ Մարզային մասնաճյուղերի պատասխանատու անձինք` տեղում համակարգել են գործընթացը:
Լարված զինված բախումների ընթացքում և հետո, ՀԿԽԸ-ն և ԿԽՄԿ-ն արձագանքեցին իրենց պատրաստվածության և առկա ռեսուրսների ամբողջ ծավալով, սակայն բոլորն էլ համաձայնեցին, որ արձագանքը Հայաստանում կարող էր ավելի բազմակողմանի լինել և ավելի լավ արտացոլել Շարժման ուժը: Դրա համար էլ, եռակողմ հանդիպման ժամանակ, Կարմիր խաչի ներգրավվածությունն ավելացնելու համար, ՀԿԽԸ-ն, ԿԽՄՖ-ն և ԿԽՄԿ-ն որոշեցին համատեղ, որպես Շարժում նախապատրաստվել հակամարտության հնարավոր վերսկսմանը:
Հաջորդ օրը, այս գաղափարը ներկայացվեց Հայաստանում գործող այլ Ազգային ընկերությունների մասնակցությամբ գործընկերների հանդիպմանը: Գործընկերները ողջունեցին այդ մոտեցումը և պատրաստակամություն հայտնեցին աջակցելու այդ գործընթացին:
Ռազմավարական պլանավորման հանդիպման ժամանակ ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը նշեց.
- Լինելով կառավարությանն օժանդակ կառույց՝ մարդասիրական ոլորտում, գիտակցելով մեր պատասխանատվությունն ու կարևոր դերը, ինչպես նաև հաշվի առնելով միջազգային շարժման կարողություններն ու հնարավորությունները, շատ կարևոր է, որ, որպես Շարժում, ունենանք հստակ և համակարգված արձագանքման պլան:
- ԿԽՄԿ-ն ուրախ է, որ հնարավորություն ունի համակարգելու Շարժման արձագանքման պլանի գործընթացը` Հայկական Կարմիր խաչի հետ միասին, մենք հավատում են, որ պատրաստված լինելը կենսական է` հակամարտություններում տուժածներին կյանքերը փրկելու համար: Միևնույն ժամանակ, կամավորների և անձնակազմի անվտանգությունը, որոնք ռիսկի են դիմում օգնելով մարդկանց զինված բախումների ժամանակ, պետք է ապահովվի: ԿԽՄԿ-ն անցյալ տարի աջակցեց ՀԿԽԸ-ին` Անվտանգ հասանելիության պլան մշակելու գործում: Սա լուրջ հիմք կծառայի` հակամարտություններում արձագանքման պլան ունենալու համար, - հավելեց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Դույեզը:
Աշխատաժողովին մասնակիցներն աշխատեցին խառը խմբերում՝ գնահատելու Հայաստանում այն հնարավոր կարիքների առաջացումը, եթե վերսկսվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Նրանք քննարկեցին սցենարներ, գնահատեցին առկա կարողություններն ու բացերը, և մշակեցին արձագանքման առաջին գործողությունները: Աշխատանքային խմբերը հետևյալն էին՝ անվտանգություն, արձագանքում, համակարգում և հաղորդակցում: Միջոցառումն անցավ ջերմ համագործակցության և գործնական մթնոլորտում:
Վերջնական արդյունքը գրադարակի վրա փոշոտվող մի փայլուն գիրք չի լինելու, այլ՝ համառոտ գործող փաստաթուղթ՝ ստանդարտ գործողությունների ընթացակարգերի, հարցաշարերի, ցանկերի և ուղեցույցների մի գործիքակազմ: Ամբողջ գործընթացը մասնավորապես կհամաձայնեցվի Առավել անվտանգ հասանելիության շրջանակի և ՛Հզորացնելով Շարժման համակարգումն ու գործընկերությունը՛ մոտեցման հետ, հնարավորություն տալով հիմնվել վերջին տարիների զարգացումների վրա:
Այլ կառույցների և կազմակերպությունների հետ պարբերաբար տեղի ունեցող հանդիպումների և համագործակցության հետ միասին, Շարժման արձագանքման այս պլանը խոստանում է իր ուրույն տեղն ունենալ Հայաստանի՝ աղետներին արձագանքման ընդհանուր համակարգում: Այն կապահովի Շարժման բազմակողմանի, տեղայնացված և անկախ արձագանքն այն մարդկանց կարիքներին, ովքեր տուժել են հակամարտությունից՝ Հայաստանի ներսում: Հետագայում, այս համատեղ Արձագանքման պլանի գործընթացը կներառվի Շարժման նախապատրաստման ծրագրում, և հեշտությամբ կկրկնվի ու կկիրառվի այլ համատեքստերում:

“The Red Cross / Red Crescent Movement ensures empowerment, capacity and support of the Armenian Red Cross Society for better addressing humanitarian needs of people affected by conflicts and other situations of violence in a timely and coordinated manner.”
This is the goal set by Movement partners gathered on 6 Sepetember, in Yerevan, at Armenian Red Cross Society Headquarters, at the Movement Contingency Planning Strategic Meeting, which was followed by 2-day workshop in Thaghkadzor, to start Movement Contingency Planning process. Armenian Red Cross Society (HQ and Regional Branches), togather with ICRC, IFRC, and Danish, Austrian, Icelandic, German and Swiss Red Crosses and Iranian Red Crescent high-level representatives attended the event to develop thorough concept and toolbox for a joint response in the event of conflicts affecting Armenia.
Beginning of April 2016, the conflict over Nagorno Karabagh reached a new and unprecedented peek since the end of the war in 1994. This resulted in more than a hundred casualties and several thousand displaced in Nagorno Karabagh. The ICRC, only international humanitarian organization present in Nagorno Karabagh, worked intensely to protect and assist the affected population along the Line of Contact. On ICRC side, there were no capacities available to react to the influx of people who left Nagorno Karabagh to seek refuge with friends and relatives in Armenia.
Armenian Red Cross Society, in the context of long-term cooperation with UNHCR was actively engaged in supporting displaced persons by identification, development of registration and assessment forms, conducting registration and assessment, providing psychological consultation to the most vulnerable women and children, identification of persons with specific needs, participating in cooperation meetings with stakeholders. ARCS focal points at Regional Branches coordinated the process on the site.
During and after the intense hostilities, ARCS and ICRC responded as good as their preparedness measures and resources allowed, but all agreed that the response in Armenia could have been more comprehensive and better reflected the strength of the Movement. Therefore, in a tripartite-meeting afterwards, with the objective to improve the Red Cross engagement, the ARCS, the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) and the ICRC decided to get prepared for a possible resumption of the conflict by acting jointly – as a Movement.
The following day, this new approach was shared during a partnership meeting with ARCS partner National Societies. The parteners welcomed the approach and express readiness to support the process.
“Being an auxiliary organization to the public authorities in humanitarian sphere, realizing our responsibility and the serious role, as well as taking into account the capacities and possibilities of the International Movement, it’s very important to have a precise and coordinated contingency plan jointly, as a Movement”, Dr. Mkhitar Mnatsakanyan, ARCS President mentioned at Strategic Meeting.
"ICRC is very happy to coordinate this Movement Contingency Plan process, together with the Armenian Red Cross, because we strongly believe that being prepared is crucial to save lives of victims of conflicts. At the same time, the safety of volunteers and staff, who take risks to assist people affected during hostilities, will be ensured. The ICRC supported last year the Safer Access plan of action for ARCS. This will provide a solid base in the contingency plan for conflicts", Caroline Douilliez, ICRC Head of Delegation in Armenia added.
Participants worked in mixed teams to assess the potential needs that would arise in Armenia, in case of a resumption of the Nagorno Karabagh conflict. They discussed scenarios, assessed existing capacities and gaps, and came up with first-response activities. The working groups involved discussions on security, response, coordination and communication. The event took place in an atmosphere of cordial partnership and pragmatism.
The end result will not be a shiny book on a shelf, but a slim living document featuring a toolbox of standard operating procedures, checklists, questionnaires and guidelines. Notably, the entire process is embedded in the Safer Access Framework and the “Strengthening Movement Coordination and Cooperation” approach, allowing it to build on the developments of recent years.
With regular meetings and exchanges with other structures and organizations ongoing, this Movement Contingency Plan promises to fit into the overall picture of the emergency response in Armenia. It will ensure a comprehensive, adapted and independent Movement response to the needs of persons affected by conflict within Armenia. Further on, lessons learnt from this joint Contingency Plan process should be integrated into a blueprint for Movement preparedness to be easily replicated and used in other contexts.