Կարմիր խաչի պատվիրակությունն այցելեց Վայոց...
Փետրվարի 23-ին և 24-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանի գլխավորությամբ ՀԿԽԸ և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի պատվիրակությունն այցելեց Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզեր՝ հանդիպելու մարզպետերի, համայնքների ղեկավարների, ինչպես նաև ՀԿԽԸ մարզային մասնաճյուղերի ներկայացուցիչների և կամավորների հետ, ծանոթանալու սահմանամերձ մարզերի նոր խնդիրներին և քննարկելու հետագա ծրագրերը։ Պատվիրակության կազմում էր նաև Գորիսում վերջերս բացված ԿԽՄԿ ենթապատվիրակության ղեկավար Պիեռ-Էմանուել Դյուկրուեն, որն աշխատելու է նաև Վայոց ձորի մարզում՝ համակարգելով ԿԽՄԿ աշխատանքն այս երկու մարզերում։ ԿԽՄԿ-ն ենթապատվիրակություն է բացել նաև Տավուշի մարզում։
ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանի հետ հանդիպման ընթացքում ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը ներկայացրեց մարզում իրականացվող ծրագրերը, մասնավորապես Տնային խնամքի, աղետների ռիսկի նվազեցման, ականների և պայթուցիկ նյութերի վերաբերյալ իրազեկման, Քովիդ-19-ից տուժած և Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված անձանց աջակցության վերաբերյալ։
Շատ եմ կարևորում նման հանդիպումները և բարձր եմ գնահատում համագործակցության այն մթնոլորտը, որ ստեղծվել է մարզպետարանի հետ աշխատանքի արդյունքում, -  ասաց տիկին Եղիազարյանը՝ նշելով, որ իրականացվող գործունեությունը հիմնված է մարզի կողմից ներկայացվող կարիքների հիման վրա։
Նա հետաքրքրվեց մարզի այն խոցելի ոլորտներով, որոնք առավել աջակցության կարիք ունեն:
Պարոն մարզպետը՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը նշեց, որ ցանկալի կլինի շահառու խմբերի շարքում ներառել նաև անապահով խավին՝ զարգացման և կայունության բաղադրիչով ծրագրեր մշակելով նրանց համար։
Վայոց ձորի մարզին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից սեպտեմբերի 27-ից սկսած տրամադրվել է 35 663 կտոր օգնություն, այդ թվում՝ սննդի, հագուստի, հիգիենիկ պարագաների աջակցություն, առաջին անհրաժեշտության անհատական օգտագործման և անկողնային պարագաներ, անհատական պաշտպանության միջոցներ, իսկ անցյալ տարվա ընթացքում Քովիդ-19-ից տուժած 398 անձ ստացել է սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթ։
Նույն օրը հանդիպում տեղի ունեցավ Սիսիանի համայնքապետ Արթուր Սարգսյանի հետ, որը, ողջունելով Կարմիր խաչի պատվիրակությանը, շնորհակալություն հայտնեց հատկապես Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումից հետո համայնքին ցուցաբերած աջակցության համար։
-  Ամենամեծ աջակցությունը համայնքը ստացել է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից, և այդ օգնութւյունը շարունակական է, ինչը մեծապես թեթևացնում է համայնքի հոգսը, -ասաց նա։
Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումից հետո Սիսիան համայնքը 2705 կտոր մարդասիրական օգնություն է ստացել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից, ինչպես նաև 1590  պաշտպանիչ միջոց։
Այցի վերջում հանդիպում տեղի ունեցավ Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի հետ։ ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, ներկայացնելով ՀԿԽԸ գործունեությունն ասաց, որ երկար տարիներ է, ինչ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը գործունեություն է իրականացնում մարզում, և պարբերական այցերը շատ կարևոր են տեղում կարիքները հասկանալու և հետագա ծրագրերն ըստ այդ պահանջների պլանավորելու համար․
-   2020 թվականը շատ ծանր տարի էր մեր երկրի համար, և որպես Կառավարությանն աջակցող կառույց մարդասիրական ոլորտում, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը ջանք չի խնայել ամենախոցելիների կողքին լինելու և համար։ Շատ կարևոր է, որ մեր աջակցությունը լինի տեղին և պահանջված,  -ասաց նա։
Մելիքսեթ Պողոսյանը շնորհակալություն հայտնեց կատարած աշխատանքի ու սերտ համագործակցության համար, և ամեն կերպ աջակցելու պատրաստակամություն հայտնեց։
Սյունիքի մարզը Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումից հետո ստացել է  73 034 կտոր մարդասիրական օգնություն, իսկ Քովիդ-19 համավարակից 1167տուժածների փոխանցվել է   սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթ։ Սյունիքի մարզում ՀԿԽԸ-ն իրականացնում է սոցիալ-առողջապահական, աղետների ռիսկի նվազեցման, հոգեբանական աջակցության և այլ ծրագրեր։
Այցերի ընթացքում ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը և ԿԽՄԿ ենթապատվիրակության ղեկավար Պիեռ-Էմանուել Դյուկրուեն այցելեցին նաև Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով Վայոց ձորում և Սյունիքում ապաստանած և Կարմիր խաչի կողմից աջակցություն ստացած ընտանիքներին՝ նրանց կարիքներին ծանոթանալու, շփվելու և հոգեպես սատարելու համար։

On February 23 and 24 the delegation of the Armenian Red Cross Society (ARCS) and the Armenian office of the International Committee of the Red Cross (ICRC) headed by ARCS Secretary General Anna Yeghiazaryan, visited Vayots Dzor, Syunik regions to meet with governors, community leaders and ARCS regional branch representatives and volunteers to familiarize with the newly emerged  problems of the border regions and to discuss further programs. The delegation also included, head of the ICRC sub-delegation that recently opened in Goris, Pierre-Emmanuel Ducruet who will be working in Vayots Dzor region, coordinating the ICRC work in the two regions.
The ICRC has opened a sub-delegation in Tavush region as well.
During the meeting with Vayots Dzor governor Ararat Grigoryan, ARCS Secretary General Anna Yeghiazaryan presented the programs carried out in the region, particularly aimed at  home care, disaster risk reduction, mine and explosive awareness, Covid-19 and displaced population as a result of Nagorno Karabakh conflict escalation.
Such meetings are extremely important and I highly appreciate the atmosphere of cooperation that has been in place as a result of work with the regional administration”,  said Mrs. Yeghiazaryan, noting that the activities carried out are based on the needs presented by the region.
She inquired about the vulnerable areas of the region that need more support.
The governor extended thanks to the ARCS and stressed the importance of including the vulnerable groups in the list of beneficiaries working out programs with development and sustainability component for them.
The Armenian Red Cross Society has provided 35,663 pieces of aid to Vayots Dzor region since September 27, including food, clothing, hygiene items, personal necessities, bedding, personal protective items. Last year 398 people affected by Covid-19 received a package of food and hygiene items.
On the same day, a meeting was held with the mayor of Sisian Arthur Sargsyan, who welcomed the Red Cross delegation and thanked them particularly for the support to the community following the escalation of the Nagorno Karabakh conflict.
“The community has been most supported by the Armenian Red Cross Society and that  assistance is continuous, which greatly eases the community's problems,” he said.
Following the escalation of the Nagorno Karabakh conflict, the community of Sisian received 2,705 pieces of humanitarian aid from the Armenian Red Cross Society, as well as 1,590 protective measures.
At the end of the visit a meeting took place with the governor of Syunik Melikset Poghosyan. ARCS Secretary General Anna Yeghiazaryan presenting the ARCS activities said that the Armenian Red Cross Society has been operating in the region for many years and regular visits are very important to understand the needs on the spot and to plan further programs according to those requirements.
The year of 2020 was a tough one for our country and as an auxiliary organization to the government in the humanitarian field The Armenian Red Cross Society spared no effort to stand by the most vulnerable. It is very important that our support be targeted and needed for,” she said.
Governor Melikset Poghosyan extended thanks for the work carried out, for close cooperation, and willingness to help.
Following the escalation of the Nagorno Karabakh conflict, the region of Syunik has received 73 034 pieces of humanitarian aid and 1167 people affected by the Covid-19 received food and hygiene item packages. In the region of Syunik, the ARCS carries out social support and health care, disaster risk reduction, psychological support, and other programs.
ARCS Secretary General Anna Yeghiazaryan and ICRC sub-delegation head Pierre-Emmanuel Ducruet also visited families who as a result of the escalation of the Nagorno Karabakh conflict found shelter in Vayots Dzor and Syunik and who received aid from the Red Cross, to get to know their needs, to interact with and encourage them.