Ռումինիայի արքայազն Ռադուի գլխավորած...
Հոկտեմբերի 28-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն (ՀԿԽԸ) էր այցելել Ռումինիայի արքայազն Ռադուի գլխավորած պատվիրակությունը։ Արքայազնին ընդունեցին ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը և գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը։
Մեծ պատիվ է մեզ համար ողջունելու Ձեզ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում, հատկապես որ մարդասիրությական գործունեությանը մեծ դեր եք հատկացրել Ձեր ամբողջ կյանքի ընթացքում։ Մենք ծանոք ենք Ռումինական Կարմիր խաչի գործունեությանը, թեև դեռևս համագործակցելու առիթներ չեն եղել։ Ուղղություններ կան, որտեղ Ձեր Ազգային ընկերությունը հատկապես առաջընթաց է գրանցել, ինչպես օրինակ Արվեստի թերապիան կամ միգրացիայի ոլորտում աշխատանքը։ Շարժման պատմություները գրեթե նույնն է մեր երկրներում՝ աղետ, պատերազմ և համապատասխան արձագանքի կազմակերպում, - ասաց նախագահ Մխիթար Մնացականյանը՝ նշելով, որ 2020 թվականին նշելու ենք Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության 100-ամյակը։
Այնուհետև ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը ներկայացրեց կազմակերպության ուղղությունները, վերջին 30 տարվա գործունեությունը ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները, ուժեղ և թույլ կողմերը․
-    Սպիտակի երկրաշարժից հետո սկսվեց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործունեության առավել ակտիվ փուլը, և այս տարիների ընթացքում մենք օգնության ծրագրերից անցանք արդեն զարգացման ծրագրերի, - նշեց նա։
-       Մեծ հաճույք է գտնվել այստեղ, որովհետև կարծում եմ, որ երկկողմանի հանդիպումները կարևոր են մեր նմանություններն ու տարբերությունները հասկանալու համար։ Կարծում եմ, որ Ազգային ընկերությունների ներկայությունը երկրում շատ կարևոր է, - իր խոսքում նշեց արքայազնը, - Ռումինիայի Կարմիր խաչն ստեղծվել է 1875 թվականին՝ ակտիվ մարդասիրական արձագանք իրականացնելով Ռումինայի անկախության համար մղվող պատերզմի ժամանակ։ Այդ ժամանակվանից էլ Կարմիր խաչը մեր երկրում մեծ կշիռ ու դերակատարություն ունի՝ ավանդաբար թագավորը բանակի ղեկավարն է, իսկ թագուհին՝ Կարմիր խաչի նախագահը։ Այժմ իմ կինը Ռումինական Կարմիր խաչի նախագահն է, և մենք տարբեր երկրներ այցելելիս անպայման այցելում ենք տեղի Ազգային ընկերության գրասենյակ։

Array ( [label] => The visit of Prince of Radu of Romania to Armenian Red Cross Society [uri] => /en/news/prince-of-romania-in-armenian-red-cross.html [id] => 354 ) 1
The visit of Prince of Radu of Romania to Armenian Red Cross Society
29.10.2019
The visit of Prince of Radu of Romania  to Armenian Red Cross Society
The delegation led by Prince Radu of Romania visited Armenian Red Cross Society (ARCS). The prince was hosted by ARCS President Mkhitar Mnatsakanyan and Secretary General Anna Yeghiazaryan. " It is a great honor for us to welcome you to Armenian Red Cross Society, especially as you have paid a lot of attaintion to humanitarian work throughout your life. We are aware of the activities of Romanian Red Cross, although there has been no opportunity for cooperation yet. There are areas where your National Sociaty has made particular progress, such as Art Therapy or Migration. The histories of the Movement are almost the same in our countries - disaster, war and the implementation of a corresponding response, - Dr. Mkhitar Mnatsakanyan, ARCS President noting that in 2020 we will celebrate the 100th anniversary of Armenian Red Cross Society. " Afterwards, ARCS Secretary-General Anna Yeghiazaryan presented the organization's directions, achievements and challenges over the past 30 years, strengths and weaknesses; “After the earthquake of Spitak, the most active phase of the activities of the Armenian Red Cross Society began, and over the years we have gone from providing aid programs to development programs," he said.
It has been a pleasure to be here, because I think that bilateral meetings are important for understanding our similarities and differences. I think that the presence of national Societies in the country is very important"- said the prince in his speech - "Romanian Red Cross was created in 1875, carrying out an active humanitarian response during the war for the independence of Romania. Since then, Red Cross has played a significant role in our country - the king is traditionally the head of the army, and the queen is the president of Red Cross. Now my wife is the President of Romanian Red Cross, and when visiting different countries, we definitely visit the office of the local National Society.