Ավստրիայի մի շարք ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ սեպտեմբերի 17-ին այցելեցին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն, որտեղ ծանոթացան «Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» ծրագրին։
Ավստրիական պատվիրակության կազմում էին նաև IRIS ծրագրի համակարգող, Ավստրիական Կարմիր խաչի ներկայացուցիչ Միխայիլ Գրաբները, Ավստրիայի Արտաքին գործերի նախարարության Զարգացման ոլորտում համագործակցության տնօրեն Դորոթեա Աուերը, Ավստրիայի զարգացման գործակալության Հարավային Կովկասի գրասենյակի տնօրեն Գերհարդ Շչաումբերգերը, և այլ անդամներ։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև ծրագիրն իրագործող կոնսորցիումի մյուս անդամները՝ Հայկական Կարիտասի, ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիայի, Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնի ներկայացուցիչները։
- Սիրով ողջունում եմ ձեզ մեր գրասենյակում, և ուրախ եմ ծրագիրը ներկայացնելու այս հնարավորության համար։ Այն իրականացնում ենք կոնսորցիումով, և ուրախ եմ, որ լրագրողների հետ միասին այստեղ են նաև մեր գործընկերները։ Բնակչության տեղաշարժը մեր ռազմավարական ուղղություններից է, և մենք երկար տարիներ աշխատել ենք փասխտականների պաշտպանության և աջակցության ոլորտում։ Այս ծրագիրը կբարձրացնի մեր ծառայությունների որակը և կխորացնի մեր համագործակցությունը՝ ոլորտի մեր գործընկերների հետ։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին՝ Եվրամիությանը, Ասվտրիայի զարգացման գործակալությանն ու Ավստրիական Կարմիր խաչին, համագործակցության և աջակցության համար, - ասաց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը։
Ավստրիական Կարմիր խաչի ներկայացուցիչ Միխայիլ Գրաբները ներկայացրեց ծրագրի նպատակներն ու սպասվող արդյունքները՝ նշելով, որ 22 000 սիրիացի ընդունելով, Հայաստանը մեկ շնչի հաշվով փասխտականներ ընդունած 3-րդ երկիրն է Եվրոպայում։
Կոնսորցիումի անդամ կազմակերպությունները լրագրողները ներկայացրեցին իրենց փորձն ու ծրագրի՝ իրենց կողմից իրականացվող հատվածները։
Հյուրերին և լրագրողներին հիմնականում հետաքրքրում էին սիրիահայերի տնտեսական և մշակութային ինտեգրման հետ կապված հարցեր՝ մասնավորապես, երկու հայերեն լեզուների տարբերության, բիզնես հիմնելու հիմնական ոլորտների և այլն։
Այնուհետև նրանք այցելեցին նաև Ավստրիայի զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շահառու սիրիահայերին, որոնք այդ աջակցության շնորհիվ կարողացել են սեփական փոքր բիզնես հիմնել։

On September 17, representatives of Austrian Mass Media Outlets visited Armenian Red Cross Society Headquarters, to get introduced with Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population – IRIS programme.
Michael Grabner, IRIS Overall Programme Manager, Dorothea Auer, Director of Development Cooperation of the Austrian Foreign Ministry, Gerhard Schaumberger, Head of Office for the South Caucasus, Austrian Development Cooperation, and others were in Austrian Delegation. Members of Consortium, Armenian Caritas (AC), SME Cooperation Association NGO (SME) and Centre for Coordination of Syrian Armenian’s Issues (CCSAI), implementing the IRIS programme, attended the meeting as well.
“I am pleased to welcome you all in our Headquarters, and I appreciate this opportunity to introduce this programme to you. We are implementing it with Consortium, and I am glad, that our local partners are here today as well. Population Movement is one of our Strategic Directions, we have been working in Refugee protection and support direction for many years. Thanks to this programme the quality of our services will be improved and we will have more close cooperation with our partners operating in this field. I’d like to express my gratitude to European Union, Austrian Development Agency and Austrian Red Cross, for cooperation and support”, Dr. Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General said.
Michael Grabner, IRIS Overall Programme Manager, introduced the programme objectives and expected results, mentioning, that accepting 22 000 Syrian refugees makes Armenia the 3rd country in Europe by refugees mer capita.
After, the Consortium members presented their experience and activites to be implemented in the frames of the IRIS programmee.
The journalists and guests asked questions mainly about economic and cultural integration of Syrian Armenians, particularly about the differences of two branches of Armenian language, the main fields of business interest, etc.
Then, they visited the beneficiaries supported by ADA funded projects, to get acquinted with their successes due to this support.