Ժպիտների ակումբներն ապահով տարածք են սահմանամերձ համայնքների և տեղահանված երեխաների համար
-       Ժպիտների ակումբ հաճախելը ոչ միայն ինձ համար է լավ, այլ նաև՝ մայրիկիս, քանի որ ինքը ուշ է գործից գալիս և չի չարչարվում դասերս սովորեցնելու վրա։ Ինձ շատ են դուր գալիս կամավորները, որոնք աշխատում են մեզ հետ։ Սիրում եմ լեզուներ սովորել, քանի որ գիտեմ, որ կյանքում շատ է պետք գալու։ Ակումբը ինձ տվել է այդ հնարավորությունը, մեծ հաճույքով հաճախում եմ անգլերենի դասերին։ Ակումբի շնորհիվ դարձել եմ ավելի շփվող, դասերս հեշտ եմ սովորում, առանց նեղվելու կամ ամաչելու արտահայտում եմ իմ կարծիքը, - չորրորդ դասարանի աշակերտուհի Յանան այսպես է արտահայտվում Գորիսի նորաբաց Ժպիտների ակումբի մասին։
Գորիսում (թիվ 6 հիմնական)  և Ջերմուկում (թիվ 2 միջնակարգ դպրոց) գործող Ժպիտների ակումբները Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ)՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին սեպտեմբերյան սրացումներին արձագանքի մի մասն են։ Դրանք հիմնվել են ԿԽՄԿ աջակցությամբ 2021 թվականից իրականացվող «Կրթության հասանելիության ապահովում սահմանամերձ դպրոցների աշակերտների և Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված երեխաների համար» ծրագրի շրջանակում՝ օգնելու երեխաներին հաղթահարել հակամարտության սթրեսն ու դժվարությունները, տալու հնարավորություն կրթվելու ապահով միջավայրում։
-       Ժպիտների ակումբը, և հատկապես դասապատրաստման բաղադրիչը, միանշանակ կարևոր է։ Երեխաները հնարավորություն են ունենում ստացած գիտելիքները ամրապնդելու, դասերը ավարտած տուն են գնում, ինչը նաև մեծապես օգնում է ծնողներին, - ասում է Ջերմուկի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն տկն․ Ա․ Արսենյանը։
Մինչ 2022 թվականը ժպիտների ակումբներ արդեն գործում էին սահամանամերձ և տեղահանված երեխաներին հյուրընկալած 10 համայնքներում: Այստեղ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կամավորները երեխաներին օգնում են դասերը պատրաստել, օտար լեզուների և արվեստների խմբակներ են կազմակերպում, երեխաներին տանում են էքսկուրսիաների և արշավների:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության ջանքերով Ջերմուկում և Գորիսում Ժպիտների ակումբ հաճախելու հնարավորություն ունի 1-6-րդ դասարանցի 200 երեխա։
-       Շատ ուրախ եմ, որ Գորիսում գործում է նման ակումբ, քանի որ երեխաներն անտեսված չեն, ուշադրության կենտրոնում են։ Անգամ փոքր քաղցրավենիքի հյուրասիրությունը նրանց շատ ոգևորում է։ Դասերը սովորած վերադառնում են տուն, ակումբը նպաստում է երեխաներիս կրթությանն ու զարգացմանը, ինչը նկատվում է և՛ վարքի մեջ, և՛ գնահատականի, և՛ դասերով հետաքրքրվածությամբ։ Շատ շնորհակալ եմ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ նման նախաձեռնության համար, -  ասում է ԼՂ-ից տեղահանված և Գորիսում ապաստանած Հասմիկ Գալստյանը։
Այս երեխաներն ունեն երազանքներ և խաղաղ ապագայի հույս։ Նրանց ներկայիս իրողություններն ու դժվարությունները, սիրելի գյուղից, քաղաքից ու տնից տեղահանվելու ցավը մի փոքր մեղմելը՝ Ժպիտների ակումբի պարգևած ուրախությամբ նրանց հույս է ներշնչում, որ իրենց աշխարհը կարող է վերականգնվել սրտացավ մարդկանց օգնությամբ։

Array ( [label] => Smiley clubs are safe spaces for displaced and borderline community children [uri] => /en/news/smiley-clubs-in-goris-and-jermuk.html [id] => 546 ) 1
Smiley clubs are safe spaces for displaced and borderline community children
17.02.2023
“Attending the smiley clubs does good not only to me, but also to my mum, because she comes home late from work and she doesn’t have to bother herself to help me with the lessons. I really like the volunteers who work with us. I like to learn languages because I know that I will need them a lot in life. The club gave me that opportunity, I just love to attend the English classes. Thanks to the club, I have become more sociable, I learn my lessons easily, I express my opinion without being upset or embarrassed,” says Yana, a fourth-grader from Goris, about the newly opened Smiley Club.
The Smiley Clubs operating in Goris  (school number 6) and Jermuk (secondary School No. 2) are part of the Armenian Red Cross Society's (ARCS) response to the September escalation on the Armenian-Azerbaijani state border. They were established within the framework of the “Enhancing access to education for IB schools and displaced children from NK – 2021" program, being implemented since 2021 with the support of the ICRC, to help children overcome the stress and difficulties of the conflict, to give them the opportunity to be educated in a safe environment.
“The Smiley Club, and especially the lesson preparation component, is definitely important. The children have the opportunity to consolidate the knowledge they acquire, and they go home ready for the next school day, which also greatly helps the parents,” says Mrs. A. Arsenyan, headmistress of the Jermuk school.
By 2022, Smiley Clubs were already operating in 10 communities hosting border and displaced children. Here, the volunteers of the Armenian Red Cross Society help children prepare lessons, organize foreign language and arts clubs, and take children on tours and hikes.
Thanks to the efforts of the Armenian Red Cross Society, 170 children in grades 1-6 have the opportunity to attend Smiley Clubs in Jermuk and Goris.
“I am very happy that such a club operates in Goris, because children are not neglected, they are in the spotlight Even small treats of sweets make them very excited. They return home with the homework prepared and ready for the next school day. The club contributes to both the education and overall development of my children, which can be seen in their behavior, grades, and interest in classes. I am grateful to the Armenian Red Cross Society for such an initiative,”  says Hasmik Galstyan, who was displaced from Nagorno-Karabakh and took refuge in Goris.
These children have dreams and hope for a peaceful future. Their current realities and difficulties, the pain of being displaced from their home, village, and city, is slightly alleviated with the joy the Smiley Clubs give, and the hope that their world can be restored with the help of caring people.