Array ( [label] => Մարդասիրական օգնություն` կարկուտից տուժածներին [uri] => /news/humanitarian-aid-distributed-in-affected-by-hail-communities.html [id] => 51 [content] => 1 ) 1
Հուլիսի 1-ից Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն սկսել է մարդասիրական օգնության բաշխումը Արմավիրի մարզի կարկուտից առավել  տուժած 14 համայնքներում: 4000 մարդու տրամադրվում են սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթներ: Յուրաքանչյուր փաթեթի պարունակությունը հաշվարկված է բավարարելու տուժած ընտանիքների 2-3 ամսվա սննդի և հիգիենիկ պարագաների կարիքները:
Հուլիսի 4-ին մարդասիրական օգնության բաշխումն իրականացվեց  Արևիկ, Մրգաշատ և Ալաշկերտ  համայնքներում: Բաշխմանը ներկա էին նաև ՀՀ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության նախագահ Մխիթար Մնացականյանը:
Մարզպետ Ա. Ղահրամանյանը` լրագրողների հետ զրույցում ասաց.
- Մենք շատ շնորհակալ ենք, որ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն այս դժվար պահին մեր կողքին էր և, Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման հիմնադրամի աջակցության շնորհիվ կարողացավ աջակցել կարկուտից տուժած մեր հայրենակիցներին:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության նախագահ Մխիթար Մնացականյանը շեշտեց, որ ընկերությունը, հետևելով իր մարդասիրական առաքելությանը և ելնելով Կարմիր խաչի ու Կարմիր մահիկի հիմնարար սկզբունքներից, ակտիվ գործունեություն էր սկսել աղետից տուժած համայնքներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար.
- Արմավիրի մարզային մասնաճյուղի հետ միասին ստեղծված Աղետներին արձագանքման թիմն իրականացրեց արագ գնահատում, որի արդյունքում հստակեցվեցին վնասների մոտավոր չափերը, անհրաժեշտ օգնության տեսակը և առավել խոցելի խմբերը: Այդ ընթացքում կազմակերպվեցին բազմաթիվ հանդիպումներ Արմավիրի մարզային իշխանությունների, համայնքապետերի, բնակչության, ինչպես նաև` այլ միջազգային կառույցների հետ:
Արդյունքում, ՀԿԽԸ-ն որոշում էր կայացրել դիմել Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման հիմնադրամին` կարկուտից առավել տուժած 14 գյուղական համայնքներին, որտեղ վնասը կազմում է 100 % և բնակվում են տուժած 7131 ընտանիք, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության դիմումն ստացել էր դրական արձագանք և հատկացվել էր մոտ 100 մլն. ՀՀ դրամ կամ` 224 400 շվեյցարական ֆրանկ:
ՀԿԽԸ-ի կողմից, հաշվի առնելով միջազգային չափորոշիչները, մշակվել են  բաշխման սկզբունքները, յուրաքանչյուր փաթեթի պարունակությունը և շահառուների ընտրության սկզբունքները՝ առավել խոցելիներին աջակցելու համար:
Մայիսի 12 -17-ը տեղի ունեցած աղետալի կարկուտը մեծ վնաս հասցրեց Արմավիրի մարզի 46 համայնքների: ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության և Արմավիրի մարզի արտակարգ իրավիճակների հետևանքների գնահատման հանձնաժողովի հաշվետվությունների համաձայն` ամբողջովին կամ մասնակի վնասվել են 46 համայնքների գյուղատնտեսական դաշտերը և այգիները,  տուժել է 12 800 ընտանիք, իսկ վնասի մոտավոր չափը կազմել է 25.268.56 մլրդ. ՀՀ դրամ կամ 60 մլն. ԱՄՆ դոլլար:

Array ( [label] => Humanitarian Aid distributed in affected by hail communities [uri] => /en/news/humanitarian-aid-distributed-in-affected-by-hail-communities.html [id] => 51 [content] => 1 ) 1
Humanitarian Aid distributed in affected by hail communities
04.07.2013
From July 1, Armenian Red Cross Society has started the distribution of humanitarian aid in 14 the most affected  by hail communities  in Armavir Region. 4000 people will be provides with food and hygiene kits. The content of every single package is designed to meet food and hygienic needs of families for 2-3 months.
From 12 to 17 May a disastrous hail has caused an extensive damage to 46 communities of Armavir region. According to the reports of the Ministry of Agriculture and Armavir regional Emergency Commission, agricultural fields and gardens of 46 communities were partially or fully destroyed, 12 800 families  were affected and the preliminary damage was estimated at 28.268.56 bln. AMD or 60 mln. USD.
The Armenian Red Cross Society based on its humanitarian mission and Red Cross and Red Crescent International Movement  fundamental principles has started its activities aimed at providing humanitarian assistance to affected communities. Disaster Response Team (DRT) set up jointly with Armavir regional branch has conducted Rapid Assessment and clarified approximate damages, necessary type of assistance and the most vulnerable groups.  During that period, various meetings with Armavir Regional authorities, Heads of Communities, population as well as international organizations have been organized.
As a result, ARCS has made a decision to apply for IFRC DREF with the aim to provide humanitarian assistance to the most affected by hail 14 rural communities, where damage is estimated at 100 % and 7131 people out of total number of generally affected population are living,
The application of the Armenian Red Cross Society was successful and 100 mln. AMD or 224400 Swiss Franks were allocated to provide 4000 people with food and hygiene kits. The content of every single package is designed to meet food and hygienic needs of families for 3 months.
Moreover, taking into consideration international standards, ARCS has developed a distribution module, content of every package and principle of selection of beneficiaries with the aim to assist the most vulnerable.
Distribution of humanitarian assistance is planned to carry out starting from the first week of July this year.