ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն․Գ․ տիկին Լին Թրեյսին և Հայկական Կարմիր խաչի գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը ներկա էին մարդասիրական օգնության կազմակերպման աշխատանքներին
Մայիսի 19-ին, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն․Գ․ տիկին Լին Թրեյսին և Հայկական Կարմիր խաչի գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը ներկա էին ՀՀ մարզեր ուղարկվող մարդասիրական օգնության տեսակավորման և փաթեթավորման աշխատանքներին։ Նրանք տեղում շփվեցին կամավորների և անձնակազմի հետ, տեսակապով միացան մարզային մասնաճյուղի կամավորների և անձնակազմի, ինչպես նաև Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավար Օլգա Ջումաեվայի հետ։
Խոցելի խմբերի սոցիալական վիճակի վրա Covid-19 համավարակի ազդեցությունը հնարավորինս մեղմելու նպատակով՝ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ Հայաստանի մարզերում բնակվող 8022 միայնակ և անժառանգ տարեցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք և առավել խոցելի ընտանիքներ մայիս ամսվա ընթացքում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից ստանում են մեկ ամսվա համար նախատեսված սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթներ։
- Միացյալ նահանգները հպարտ է որպես գործընկեր հանդես գալու ԿԽՄՖ-ին և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ պայքարելու Քովիդ-19-ի դեմ Հայաստանում։ Կարմիր խաչի անձնակազմն ու կամավորները շատ անհրաժեշտ աջակցություն են ցուցաբերում այս դժվար ժամանակներում երկրի ամենախոցելի ընտանիքներին, - ասաց տիկին դեսպանը։
Փաթեթները, որոնք կազմված են` հիմնվելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տրամադրված մեկ մարդու համար նվազագույն զամբյուղի հաշվարկի վրա, ՀԿԽԸ կամավորները հասցնում են շահառուների տներ։
- Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ որպես աջակցող կառույց կառավարությանը մարդասիրական ոլորտում և երկրում ամենամեծ կամավորական կազմակերպություն, ներկայացվածություն ունենալով բոլոր մարզերում և բազմաթիվ համայնքներում, Covid-19 համավարակի տարածման առաջին իսկ օրվանից իրականացնում է գործառույթներ, որոնք ուղղված են խոցելի խմբերի կարիքներին համապատասխան արձագանքմանը։
Շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին՝ արձագանքման ընթացքում մեր կողքին լինելու և հազարավոր խոցելի մարդկանց օգնելու հնարավորության համար, - ասաց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում, սննդով եւ հիգիենիկ պարագաներով կաջակցի շուրջ 20 000 խոցելի անձի՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում։
- Մենք հպարտ են աջակցելու Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ Քովիդ-19 համավարակի բռնկումից հետո ծայրահեղ անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու համայնքներին՝ ամբողջ երկրում։ Հայկական Կարմիր խաչը կենտրոնանում է աջակցելու ամենախոցելի անձանց՝ ներառյալ տարցները, քրոնիկական հիվանդություններ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք, և նրանց, ովքեր չենք կարող դուրս գալ տնից՝ նրանց հասցնելով սնունդ, հիգիենիկ պարագաներ, և օգնելով առօրյա գործերում։ Նրանք հոգեբանական աջակցություն են ցուցաբերում մարդկանց այդ աննախադեպ իրավիճակում։ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ, Կարմիր խաչի թիմերը կշարունակեն անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել այն մարդկանց, որոնք այս դժվարին ժամանակներում աջակցության կարիք ունեն, - նշեց Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավար Օլգա Ջումաեվան։

H.E. Ms Lynne Tracy, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to the Republic of Armenia and Dr. Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General were present at the Humanitarian aid organization process
Today, on 19 May, H.E. Ms Lynne Tracy, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to the Republic of Armenia. to Armenia and Dr. Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General were present at sorting and packaging process of the humanitarian aid, to be distributed in RA regions. They communicated with ARCS staff and volunteers working on the place, connected with the Regional Branch staff and volunteers, as well as with Olga Dzhumaeva, IFRC, Head of Delegation for South Caucasus via video call.
To relieve the social consequences of Covid-19 on vulnerable groups of population, with the support of USA International Development Agency, 8022 lonely and childless elderly, and vulnerable families in all over the country, receive one-month food and hygiene parcels from Armenian Red Cross Society.
"The United States is proud to partner with the IFRC and Armenian Red Cross Society to combat COVID-19 in Armenia. The Red Cross staff and volunteers are providing much needed assistance to some of the most vulnerable households in the country during this difficult time." Ms Ambassador said.
Armenian Red Cross Society volunteers deliver the parcels, composed based on the standards of basic food and protective measures basket defined by the RA Ministry of Labor and Social Affairs for one person, to the homes of the beneficiaries.
“ The Armenian Red Cross Society (ARCS), as an auxiliary organization to the public authorities in the humanitarian field and the largest voluntary organization in the country, represented in all the regions and numerous communities, rom the very first days of the State of Emergency, has been implementing activities in response to the needs of vulnerable groups in collaboration and coordination with the Commandant’s office, Ministry of Labor and Social Affairs, Ministry of Health, Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, all the Administrative Regions of Armenia and the Yerevan Municipality. We thank our partners for being by our side during this response and giving us an opportunity to help thousands of people”, Dr, Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General stated.
In April-May Armenian Red Cross Society has been supporting around 20,000 vulnerable people across the country with basic food and hygiene supply.
“We have been proud to support the Armenian Red Cross Society in their efforts to provide critical support to communities across the country since the onset of the COVID-19 pandemic. Armenian Red Cross focus on supporting most vulnerable people, including the elderly, people with chronic illnesses or disabilities, unemployed people and those who cannot leave their homes with delivering food, hygiene items and helping with everyday tasks. They are providing mental health and psychosocial support to people in this unprecedented situation as the current pandemic is causing much uncertainty and anxiety in communities. With the support of USAID, Red Cross teams will continue to provide these essential services to people who most need such support during this difficult time,. Olga Dzhumaeva, IFRC, Head of Delegation for South Caucasus mentioned.