Կլոր սեղան սահմանային վերահսկողության...
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` ՄԱԿ-ի փախստականների հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ «Հայաստանում փախստականների ընդունման բարելավում և մտահոգության առարկա հանդիսացող անձանց ինտեգրման խթանում» ՄԱԿ ՓԳՀ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շրջանակներում հունիսի 1-ին և 2-ին կլոր սեղան
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` ՄԱԿ-ի փախստականների հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ «Հայաստանում փախստականների ընդունման բարելավում և մտահոգության առարկա հանդիսացող անձանց ինտեգրման խթանում» ՄԱԿ ՓԳՀ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շրջանակներում հունիսի 1-ին և 2-ին կլոր սեղան հանդիպում անցկացրեց ՀՀ Բավրա, Գոգավան, Մեղրի, Բագրատաշեն, «Զվարթնոց» և «Գյումրի» օդանավակայանների սահմանային վերահեսկողության և անձնագրերի և վիզաների վարչության ավագ պաշտոնյաների, ինչպես նաև սահմանային վերահսկողության սահմանապահ ջոկատի և ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ:
Կլոր սեղանի նպատակն էր բարձրացնել մասնակիցների իրազեկվածության մակարդակը երկրի տարածք մուտք գործելու, ապաստանի ընթացակարգերի հասանելիության, ապաստան հայցողների բացահայտման և ուղղորդման մեխանիզմների վերաբերյալ։ «Ֆրոնտեքս» Եվրամիության սահմանային անվտանգության գորածակալության, ՄԱԿ–ի, փախստականնների գրասենյակի, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության և Միգրացիոն պետական ծառայության ներկայացուցիչների միջոցով ներկայացվեցին փախստականների պաշտպանության հիմնական սկզբունքները, ՄԱԿ ՓԳՀ-ի մանդատը աշխարհում, փախստականների պաշտպանությունը և խառը միգրացիոն հոսքերը, ապաստան հայցողների բացահայտումը և ուղղորդումը դեպի ապաստանի ընթացակարգ, փախստականների ընդունելությունը և աջակցությունը սահմանային անցակետերում, ինչպես նաև փախստականներին ապօրինի մուտքի կամ ներկայության համար պատժի չենթարկելու սկզբունքները:
Ծավալված քննարկումները նպաստեցին ընթացակարգերում և իրականացման գործընթացներում բովանդակային և ֆինանսական բացերի բացահայտմանը: ՀԿԽԸ ներկայացուցիչները ներկայացրեցին ՀԿԽԸ գործառույթները ներառյալ սահմանակետերի մշտադիտարկման և ապաստան հայցողների և փախստականների համար թարգմանչական ծառայությունների ապահովումը:
Գործընկերներից ստացված հետադարձ կարծիքները կարևորում են նման աշխատաժողովների կազմակերպումը` ապաստան հայցողների պաշտպանության համակարգի բարելավման նպատակով:

Armenian Red Cross Society jointly with UNHCR organized a roundtable for senior entry officials of RA Bavra, Gogavan, Meghri, Bagratshen BCPs and “Zvartnots” and” Gyumri” airport as well as Border Guards Squat and National Security Service representatives
Armenian Red Cross Society jointly with UNHCR organized a roundtable for senior entry officials of RA Bavra, Gogavan, Meghri, Bagratshen BCPs and “Zvartnots” and” Gyumri” airport as well as Border Guards Squat and National Security Service representatives on the 1st and 2nd of June, in the frames of “Improving refugee reception and promoting integration of persons of concern in Armenia” UNHCR funded project.
The goal of the roundtable was to raise awareness about mechanisms of the access to the territory and asylum procedure as well as identification and referral of asylum-seekers.
With the participation of “FRONTEX” expert as well as UNHCR, ARCS and SMS representatives basic principles, governing the protection of refugees, UNHCR’s global mandate, refugee protection and mixed migration; Identification of asylum-seekers, identification of asylum seekers and referral to asylum procedure, reception arrangements and assistance at ports of entry as well as non-penalization for illegal entry and presence were introduced during 2 days meeting.
The active discussions led to identification of financial and contextual gapes in the procedures and implementation processes. ARCS representatives introduced its activities including BCP (border crossing point) monitoring component and translation service for asylum seekers and refugees.
The feedbacks from partners stressed the importance of such kind of meetings aiming to improve protection system for asylum seekers.