ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի շրջանակներում գործող ՀԿԽԸ Սիրիահայերի սոցիալ-հոգեբանական աջակցության կենտրոնում պարբերաբար տեղի են ունենում բազմաբնույթ միջոցառումներ, հանդիպումներ և այլցեր, որոնց նպատակն է նպաստել սիրիահայերի ինտեգրմանը:
Ծրագրի շահառուների համար հուլիսի 25-ին կենտրոնում անցկացվեց «Դրական ծնողավարություն» թեմայով դասընթաց: Հանդիպումը վարում էին կենտրոնի հոգեբանները և Լիբանանից ժամանած կամավորը՝ Լոռին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց 6-14 տարեկան երեխաների հոգեբանական առանձնահատկությունները, շփման, հաղորդակցման և կոնֆլիկտային իրավիճակներում:
Ծրագրի շրջանակներում հուլիսի 18-ին քսաներկու սիրիահայ երեխա այցելեցին «Զուլանդիա» էկզոտարիում, ուր անցկացրեցին հագեցած և տպավորություններով լի օր: Մինչ երեխաները ուրախանում էին ծնողները զրուցում էին հոգեբանի հետ՝ ստանալով հոգեբանական խորհրդատվություն:
Օգոստոսի 1-ին 14 սիրիահայ հրավիրվեց Մոսկվա կինոթատրոն դիտելու «Գործակալ 044: Օպերացիա Գեղարդ» ֆիլմը: Մասնակիցները վկայեցին, որ նմանատիպ միջացառումները հնարավորություն են տալիս նրանց փոքրիշատե թոթափել առօրեական հոգսերը և դժվարությունները:
ԻՐԻՍ ծրագիրը իրականացվում է Ի պատասխան Սիրիական Ճգնաժամի ստեղծված Եվրոպական միության տարածաշրջանային Թրասթ Ֆոնդի՝ «Մադադ»-ի, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ֆինանսական աջակցությամբ։, Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումի կողմից, որի անդամներն են Հայկական կարիտաս Բարեգործական ՀԿ-ն, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերակցության, Սիրիհայերի հիմնախնդիրների համակարգման կենտրոնի և ՓՄՁ համագործակցություն ասոցիացիյի կողմից։

Array ( [label] => Integration of Syrian Armenians in Armenia [uri] => /en/news/syrian-armenians-integration-in-armenia.html [id] => 346 ) 1
31.07.2019
In the framework of EU funded Increases Resilience of Syrian Armenians and Host Population (IRIS) programme various events, meetings and visits, aimed at promoting the integration of Syrian-Armenians, are frequently held at the ARCS Center for Social and Psychological Assistance of Syrian Armenians.
On July 25, a workshop on “Positive Parenthood” was held for the project beneficiaries. The meeting was moderated by the center's psychologists and a volunteer from Lebanon, Lori. During the meeting the psychological characteristics of 6-14 year-old children in communication and conflict situations were discussed.
In the framework of the project in 18th of July 22 Syrian Armenians children visited Zooland Exotarium where they spent a day full of joy and impressions. While children were having fun their parents were receiving psychological consultations from the psychologists.
On August 1, 14 Syrian Armenians were invited to the Moscow Cinema to watch the movie "Agent 044. Operation Geghard". Participants highlighted that such events enable them to lessen their daily worries and difficulties․
The IRIS programme is funded by the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis (the ‘MADAD’ Fund), Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross and is being implemented by the consortium led by Austrian Red Cross and consisting of “Armenian Caritas” Benevolent NGO, Armenian Red Cross Society, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues, SME Cooperation Association.