Array ( [label] => «Գլոբալ քայլք» իրազեկման արշավը Գեղարքունիքում, Արարատում և Արագածոտնում՝ Դիաբետի համաշխարհային օրվա առիթով [uri] => /news/world-diabetes-day-walk_2022.html [id] => 537 ) 1
«Գլոբալ քայլք» իրազեկման արշավը Գեղարքունիքում, Արարատում և Արագածոտնում՝ Դիաբետի համաշխարհային օրվա առիթով
18.11.2022
ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ)՝ որպես Դիաբետի համաշխարհային ֆոնդի «Գլոբալ քայլք» (Global Diabetes Walk)-ի 2022 թվականի դեսպան, նոյեմբերի 16-ին Գեղարքունիքում, Արարատում և Արագածոտնում իրականացրեց նույն խորագրով իրազեկման արշավը, որին մասնակցեցին բժիշկներ, ուսուցիչներ, ուսանողներ, ինչպես նաև ՀԿԽԸ կամավորները և Դիաբետի ինքնօգնության խմբերը:
ՀԿԽԸ-ն ԴՀՖ նախաձեռնությամբ ամեն տարի անցկացվող «Գլոբալ քայլք» արշավին միացել է 6 տարի առաջ՝ կազմակերպելով իրազեկման ակցիան տարբեր մարզերում: Այս տարի Գեղարքունիքում՝ Մարտունիում, միջոցառմանը միացել էր նաև Armenian EyeCare Project «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական հիմնադրամը (ՀԱՆ), որի մասնագետները տեղում անցկացնում էին դիաբետ ունեցողների ակնայինհետազոտություն՝ արհեստական բանականության եւ ամպային տեխնոլոգիաների միջոցով հայտանբերելու դիաբետով պայմանավորված ակնահատակի փոփոխությունները: ՀԱՆ-ը դիաբետ ունեցողներին նաև գլիկոլիզացված հեմոգլոբինի (HbA1c) թեստ հանձնելու հնարավորություն ընձեռեց՝ գնահատելու վերջին երեք ամիսներին արյան մեջ շաքարի միջին պարունակությունը:
«Գլոբալ քայլք»-ի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը շաքարային դիաբետի կանխարգելման և բուժման կարևորութան մասին:
ՀԿԽԸ-ն՝ Դանիական Կարմիր խաչի հետ համագործակցությամբ, 2017 թվականից իրականացնում էր «Շաքարային դիաբետի կանխարգելում և խնամք» ծրագիրը՝ ՀՀ Արարատի մարզում, իսկ 2019 թ.-ից մինչև 2022թ. հունիսը՝ ծրագրի 2-րդ փուլն իրականացվեց արդեն նաև Գեղարքունիքի և Արագածոտնի մարզերում:
Նպատակն էր իրազեկվածության բարձրացման և առողջ ապրելակերպի խթանման միջոցով կանխարգելել շաքարային դիաբետը և շաքարային դիաբետի բարդությունները՝ շաքարային կամ նախաշաքարային դիաբետ ունեցող տարեցների մոտ:
Դիաբետի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը հաստատվել է 1991 թվականին՝ Դիաբետի միջազգային հիմնադրամի եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից՝ ի պատասխան շաքարային դիաբետի հիվանդացության ահագնացող վտանգի: Նոյեմբերի 14-ն ընտրվել է կանադացի գիտնական Ֆրեդերիկ Բանտինգի պատվին, որը Նոբելյան մրցանակի է արժանացել ինսուլին ներարկելու շնորհիվ շաքարային դիաբետի ծանր ձեւով տառապող 14 - ամյա պատանու կյանքը փրկելու համար:

Array ( [label] => "Global Diabetes Walk" in Gegharkunik, Ararat, Aragatsotn on the occasion of Global Diabetes Day [uri] => /en/news/world-diabetes-day-walk_2022.html [id] => 537 ) 1
"Global Diabetes Walk" in Gegharkunik, Ararat, Aragatsotn on the occasion of Global...
18.11.2022
EVENT
The Armenian Red Cross Society (ARCS), as the 2022 ambassador of the World Diabetes Fund's Global Diabetes Walk, carried out an awareness campaign with the same title in Gegharkunik, Ararat and Aragatsotn on November 16, in which doctors, teachers, students, as well as ARCS volunteers and Diabetes self-help groups took part.
The ARCS joined the annual "Global Walk" campaign 6 years ago by organizing the awareness campaign in different regions. This year, in Gegharkunik's Martuni, the Armenian EyeCare "Armenian Ophthalmology Project" charitable foundation joined the event, whose specialists conducted an on-site eye examination of people with diabetes in order to detect changes in the eyesight caused by diabetes using artificial intelligence and cloud technologies. AOP also offered people with diabetes the opportunity to take a glycosylated hemoglobin test to assess their average blood sugar levels over the past three months.
The goal of the Global Walk is to raise public awareness of the importance of diabetes prevention and treatment.
Since 2017, in cooperation with the Danish Red Cross, the Armenian Red Cross Society has implemented the "Diabetes prevention and care" program in Ararat region of Armenia, and from 2019 to 2022 June, the 2nd stage of the project was already implemented in Gegharkunik and Aragatsotn regions.
The goal was to prevent diabetes and diabetes complications in older adults with diabetes or prediabetes by raising awareness and promoting healthy lifestyles.
World Diabetes Day was established in 1991 by the International Diabetes Foundation and the World Health Organization in response to the growing threat of diabetes. November 14 was chosen in honor of Canadian scientist Frederic Bunting, who was awarded the Nobel Prize for saving the life of a 14-year-old boy suffering from severe diabetes by injecting insulin.