ՀԿԽԸ կամավորները շարունակում են այցելել մարզերում բնակվող միայնակ տարեցներին
«Ես Երևանի աղջիկ եմ», - պատմում է 85-ամյա Լիդա Սիմոնյանը, ով հիմա ապրում է Աշտարակում: Իր մանկությունն անցել է մայրաքաղաքի սրտում, Սպանդարյան փողոցի վրա (այժմ Արամի):
Տեխնիկումը ավարտելուց հետո աշխատել է Արզնի առողջարանում:
- Երևանն ուրախ, ընկերական քաղաք էր: Հետո մեր տունը քանդեցին, Աշտարակում բնակարան ենք ստացել և տեղափոխվել այստեղ, - հիշում է Լիդա Սիմոնյանը:
Երեք եղբայրներն ու ամուսինը մահացել են, սակայն ամենասարսափելի հարվածը Լիդա տատիկի կյանքում եղել է երեք երեխաների կորուստը, որոնք մահացել են իրար հետևից դպրոցական տարիքում` ծանր հիվանդության հետևանքով:
Լիդա տատիկի մասին բոլորը խոսել են՝ որպես միշտ օգնության հասնողի, բայց մոտ 10 տարի առաջ ընկել է, դժվարանում է քայլել և այժմ ինքն օգնության կարիք ունի:
Երբեմն այցելում են եղբոր երեխաները, իսկ բացի նրանցից Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Աշտարակի մասնաճյուղի երիտասարդ կամավորներն են փորձում  փոքր ինչ մեղմել նրա միայնությունը:
- Մենակ մարդ իրեն վատ չի՞ զգա, ես նույնիսկ մեծ տարիքում բոլորին օգնում էի: Շատ դժվար է մենակ ապրելը, - ասում է Լիդա տատիկը:
Շվեյցարական Կարմիր խաչի աջակցությամբ իրականացվող «Ձմեռային աջակցություն միայնակ տարեցներին» ծրագրի շրջանակներում Գեղարքունիքի, Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի, Տավուշի և Սյունիքի 490 միայնակ տարեցներ ամեն ամիս ստանում են սնունդ, եռամսյակը մեկ՝ հիգիենիկ պարագաներ, կամավորներն ամեն շաբաթ այցելում են նրանց և միասին նշում տոները:

"I am a girl from Yerevan,"- tells 85-year-old Lida Simonyan, who now lives in Ashtarak. She spent her childhood in the heart of the capital, on Spandaryan Street (now Arami). After finishing technical school, she worked in the Arzni sanatorium.
- Yerevan was a happy, friendly city. Then our house was destroyed, I got an apartment in Ashtarak and we moved there, Lida Simonyan remembers.
She lost 3 brothers, and her husband, but the most terrible was the loss of 3 children who died one after the other at school age because of a serious illness.
Everyone talked about Grandma Lida as someone who always came to help, but about 10 years ago she fell, had difficulty walking, and now needs help herself.
Sometimes her brother's children visit her. The young volunteers of the Ashtarak branch of the Armenian Red Cross Society are also trying to ease her loneliness.
- Even in my old age, I helped everyone until I was healthy. "It is very difficult to live alone,"- says grandmother Lida.
Within the framework of the "Winter Aid" project implemented with the support of the Swiss Red Cross, 490 single elderly people in Gegharkunik, Aragatsotn, Ararat, Armavir, Kotayk, Tavush, and Syunik receive food every month, hygiene items every quarter, and volunteers visit them every week and celebrate the holidays together.